یک دقیقه مطالعه در روز

یک دقیقه مطالعه در روز

به این جمله دقت شود:

میانگین مطالعه یک فرانسوی چهار ساعت، یک انگلیسی سه و نیم ساعت و یک ایرانی یک دقیقه در روز است (شریف‌مقدم، ۱۳۷۵ نقل از اشرفی‌ریزی، ۱۳۸۳، ص. ۳۸ همچنین خسروی، فریبرز، ۱۳۸۱)

آیا چنین گزاره‌ای در یک متن که علمی تلقی می‌شود، صحیح و آزمون شده به نظر می‌رسد. شاید سرنخ اینکه ایرانی‌ها یک یا دو دقیقه مطالعه می‌کنند در چنین منابعی است که اساسا پیمایشی را در این زمینه انجام نداده‌اند و فاقد بنیاد هستند.

 

در منابع زیر به چنین گزاره‌هایی برخورد می‌کنیم:

شریف‌مقدم، هادی (۱۳۷۵) بررسی وضعیت مطالعه‌ی کتاب‌های غیر درسی دانش‌آموزان و راه حل مناسب. در خلاصه مقالات دومین گردهمایی نقش اطلاع‌رسانی در توسعه فرهنگی. تهران: خانه کتاب. نقل در اشرفی‌ریزی، حسن (۱۳۸۳) درآمدی بر مطالعه و نقش خدمات ویژه کتابخانه‌های عمومی در توسعه فرهنگ مطالعه. تهران: چاپار. ص. ۱۰.

خسروی، فریبرز (۱۳۸۱) مقدمه‌ای بر آسیب‌شناسی مطالعه در کشورهای جنوب. فصلنامه کتاب، دوره سیزدهم.

 

Share

یک پاسخبه “یک دقیقه مطالعه در روز”

  1. با سلام و تشکر از وبلاگ خوبتون
    چنین دیدگاه هایی گاه سنجیده و نسنجیده فرهنگ مردم ایران را در تمام زمینه ها زیر سوال می برد مگر میشود که مردمی با این همه شعور و درایت غافل از مطالعه باشند …شاید نوع آمارگیری مشکل دارد، درضمن مردم ما گاها اطلاعاتی که از خواندن یک خط روزنامه،مجله،سایت و یا حتی کاغذ پاره ای به دست می آورند را جزء خواندن حساب نمی کنند در حالی که به نظر بنده حقیر هر نوع کسب اطلاعاتی خواندن محسوب می شود حتی وقتی ما در مورد آزانس های مختلف مطالعه می کنیم تا یکی را برای مسافرت انتخاب کنیم این هم مطالعه است… شما حساب کنید فقط در یک شب قدر یا روز عاشورا چند نفر ساعت مطالعه انجام می گیرد مگر مطالعات دینی و دعاها جزء کسب اطلاعات و یادگیری مهارت های زندگی نیست… الحق که چنین است……

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*